Sık Sorulanlar

sik-sorulan-sorular

Yurtdışı Eğitim Sigortası hakkında merak edilen sorular ve cevapları

 Sqoru : Neden yurtdışı eğitim sigortası yaptırmalıyım ?

c Yurtdışında eğitim amaçlı giden kişilerin mutlaka eğitim sigortası yaptırmasını öneririz çünkü, eğitiminiz sırasında belirtilen teminatlar ve limitleri dahilinde

  • başınıza gelebilecek yaralanma
  • hastalık nedeniyle tıbbi tedavi ve nakil masraflarının;
  • ölümlü veya kalıcı sakatlıkla sonuçlanan kazalardaki maddi tazminatın ödenmesi ve nakil masraflarını;
  • hırsızlık sonucu oluşan maddi kayıpları;
  • eğitiminize sponsor olan kişinin vefatı sonucu eğitimizi devam ettirmek için oluşacak masrafları
  • ve hatta seyahat sırasında başınıza gelebilecek tatsız bagaj kayıpları

gibi birçok riske karşı koruma altına alır..

q Soru : Yurtdışı Eğitim Sigortası fiyatları neye göre değişir, pahalı mıdır?

c Yurtdışı eğitim sigorta fiyatları,  gidilecek   ülkeye ve  kalınacak süreye  göre değişkenlik gösterir.Eğitim sigortasının geniş kapsamlı sağlık içeriği ve diğer ek teminatlarına bakacak olursak oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.Aynı sigortayı yurtdışında iken, o ülkede bulunan sigorta şirketlerinden yaptırmak ise  primler oldukça pahalıdır. Bu nedenle sigortanızı Türkiye’de iken yaptırmanızı mutlaka öneriririz.

 

q Soru: Sigortam ne zaman başlar ve ne zaman sona erer?

c Yurtdışı eğitim sigortası sigorta tarihinden itibaren,   polis kontrolünden hemen sonra  başlar, dönüşte gümrük noktasına kadar devam eder.

 

q Soru: Yurtdışında başıma bir şey geldiğinde prosedür nasıl işler ?

c Yurtdışında gittiğinizde hangi ülkede olursanıız olun, o ülkede dilediğiniz hastaneyi kullanabilirsiniz. Yani burada olduğu gibi anlaşmalı hastaneye gitmek durumunda değilsiniz. Tedavi gerektiren durumlarda, tedavinize başlandıktan sonra arayabilecek durumda iseniz 7/24 yurtdışında geçerli müşteri hizmet numaramızı ücretsiz olarak arayıp hasar dosyası açtırmanız tüm harcamalarınız geri almanız için yeterli olacaktır. Tedavi görüldükten sonra sigortalı  hastaneye ödeme yapar. Ödeme yapıldığına dair hastane makbuzu ve doktor raporu dönüldüğü zaman sigorta şirketine iletilir.Tedavi masrafları ödemesi sigortalı hesabına yapılır.

 

q Soru: Bu sigorta dahilinde tüm tedavi masraflarım karşılanır mı?

c Sigorta şirketi, Sigortalının sigorta tarihinden itibaren meydana gelen tüm  rahatsızlıklarla ilgili (sadece geçmişten gelen rahatsızlıklar ve herbir hasar  için 50 dolar muafiyet  dışında) tüm masraflarını karşılar.

 

q Soru: Yurtdışında bu sigorta ile tüm ülkeler ve şehirlerdeki hastanelere gidebilir miyim?

c Yurtdışında eğitim sağlık sigortası ile dilediğiniz hastaneye rahatça gibebilirsiniz.Hastane kısıtlaması yoktur.

 

q Soru: Orada eğitimim uzarsa bu sigortayı orada uzatabilir miyim?,

c Yurtdışında iken ,eğitim uzarsa  sigorta uzatımı yapılabilir ancak bu Türkiye üzerinden değil, o ülkede ilgili sigorta şirketinin ofisinden yapılabilmektedir.

 

q Soru: Eğer eğitimim öngördüğümden daha önce biterse bu sigortanın kullanmadığım kısmının ücretini geri alabilir miyim?

c Eğitiminiz planlanan süreden kısa bir zamanda bittiği durumlarda Türkiye’ye giriş yapıldıktan sonra kullanılmayan kısım kalan sigorta süresi hesaplanarak size tamamen iade edilir.